Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Úvodem několik všeobecných pokynů:

- psovi musí být alespoň 14 měsíců, kontroluje se tetovací číslo
- pes při hlášení nemá napadat (někteří psy nesnáší kontakt s cizí osobou a proto je třeba tuto slabost potlačovat průběžným cvičením, bude se vám to hodit i na výstavách)
- buďte trošku psychologem – snažte se z výcviku udělat zábavu, nikoliv peklo
- každé cvičiště je osobité tím, kdo a jakou školu tam zavedl; škola, pod kterou začnete, vás bude ovlivňovat po celou dobu, proto hned na začátku zvažte, jaké povahy je váš pes
- pamatujte: VÝCVIK HROU je časově náročný, TVRDÁ DREZURA je časově kratší, ale nesnese ji každý (pozn.: kazeta Výcvik hrou – R. Hofmanová, Praha)
- pokud váš pes je vaším přítelem a nehodláte jej prodat, cvičte v klidu a pohodě, přemýšlejte o taktice, jak na něj, nespěchejte, vyvarujte se však nácvikových chyb
- česká zkouška je rozdílná od IPO a SchH, vyžaduje obecně více samostatnějšího uvažovánÍ

   
Přivolání za pochodu k noze

Jakmile pes začal alespoň trochu lépe chápat chůzi u levé nohy, dá se lépe k noze přivolávat. Tento cvik cvičte v ohrazeném prostoru a teprve po jeho zvládnutí ho můžete zkoušet i venku. Psa přivolávejte na jakýkoliv podnět, který má rád – kuličku, malý pešek, piškot,…

1. psa vám podrží kolega, vy se vzdalujte a přitom upozorňujte psa pohybem na předmět v levé ruce
2. jakmile ho dobře vnímá, dejte povel „K NOZE“ a kolega psa vypouští
3. když pes přiběhne, předmět mu za odměnu nechte
4. nakonec docvičujte přivolání se sednutím

Pokud vám pes rád utíká, použijte tenčí stopovací šňůru – s povelem cukněte za šňůru a co nejrychleji ručkujte psa k noze. Nepřivolávejte psa opakovanými povely, zvykne si, že nemusí na Vaše příkazy reagovat a nic se nestane.

     

Povely následující za sebou

K NOZE – chůze se psem u nohy
VOLNO – pes odbíhá libovolným směrem
K NOZE – pes přibíhá
K NOZE - zastavíte

 
   

Ovladatelnost na vodítku

  Tento cvik je nejlepší cvičit průběžně a krátce. Pokud budete psa vodit po place příliš dlouho, uděláte mu ze cvičení utrpení. Nezapomeňte, že u chůze se hodnotí radost a projev při pohybu, a proto psovi tento základní cvik nezprotivte hned na začátku!
Psa veďte nakrátko (na takzvané slzičce) u levé nohy, v pravé ruce držte oblíbenou hračku či pamlsek. Psa se stále snažte držet v pozornosti pravou rukou, která se pohybuje v rytmu pochodu, aby se pes naučil sledovat změny pohybu pravé ruky.
Jděte se psem u nohy a na konci z pravé ruky vyhoďte piškot či jeho oblíbenou hračku, pes musí chodit u nohy rád, protože ho někde na cestě čeká pochvala – míček, piškot, pešek…. Neuchylujte se hned k vodění psa na ostnatém obojku – cvičíte pro radost svou i psa, jen hrou docílíte radostného následování.
Nejdříve choďte krátké rovné úseky, teprve poté přidávejte obraty. Při každé změně pohybu a nebo obratu dejte povel „K NOZE“. Obraty nacvičujte obcházením nebo přisedáním – obojí je přípustné.
Na zkoušce noste vodítko v pravé ruce ve výši prsou, ale nácvikové vodění v levé není na závadu.
 
    Povely SEDNI, LEHNI, VSTAŇ
    Všechny tři povely vykonává pes na vodítku, začátek výcviku je vidět na obrázku. Pro rychlejší zvládnutí cviku je dobré mít opět v pravé ruce oblíbenou hračku nebo pamlsek. Cviky cvičte na místě, bez popocházení. Dbejte na přesné, rovné lehání, nenechte psa cvičit polohy ledabyle. Přesnost provedení se projeví na jeho bodovém ohodnocení.
Povely při soutěži velí rozhodčí a mohou jít v libovolném pořadí.
Psa vždy pochvalte až po ukončení cviků
 
    Odložení v leže za pochodu
  Pochodujete a na povel “LEHNI” pes zůstává ležet. Zpočátku psa položte, obcházejte okolo něj a neustále zdůrazňujte “LEHNI”. Postupňe vzdálenost od psa prodlužujte. Ke psovi se vracejte odzadu (obr.), po návratu ho hodně pochvalte. Nakonec zadejte povel “K NOZE” a cvik je ukončen.
 
    Povel ŠTĚKEJ
  Pes sedí u levé nohy, obojek i vodítko držte v levé ruce a pravou ukazujete ukazováčkem a zavoláte povel “ŠTĚKEJ”. Naučit psa štěkat na povel můžete různými způsoby, najděte ten pravý pro vašeho psa.
Někteří psi se rozštěkají za pamlsek, naučte ho štěkat např. za misku se žrádlem. Jiného naučíte štěkat tak, že ho přivážete ke kolíku a naznačujete odchod, přitom zvednete ukazováček a dáváte povel “ŠTĚKEJ”. Jakmile zaštěká, vrátíte se - a hodně ho pochvalte. Můžete také psa učit stěkat na jinou osobu – postavte proti sobě cizího člověka, dejte povel a jakmile pes zaštěká, opět hodně chvalte. Pes se také může rozštěkat na mechanickou hračku (např. pejsek na baterky), je z ní vyplašený.
Najděte tu správnou fintu právě na vašeho pejska. Jde o to, vystihnout moment, kdy pes zaštěká a pak už stačí jen nacvičit povel a pochvalu.
 
    Povel APORT
  Tento cvik je jedním z nejdůležitějších, díky kterému můžete pak naučit psa formou hry spoustu dalších. Myslete na to, že vlastně každé štěně aportuje a je jen důležité tento cvik neopomíjet a neustále ho nacvičovat – udělejte z tohoto cviku zábavu na celý život!
Každé štěně má oblíbený předmět, který nejraději aportuje (míček, vycpanou ponožku, klacík,…), ale nezaměřujte se jen na jedinou hračku. Aportujte vše, střídejte předměty i materiály! Na zkoušce ZVV1 se aportuje vlastní činka psovoda!
Nikdy psa netrestejte aportovaným předmětem!
Tzv. NUCENÝ APORT je krajní fáze, kterou neumí nacvičovat každý a proto ji nelze doporučit. Návazně na tuto metodu už nikdy nebudete moci cvičit další cviky na hračku.
 
    Povely následující za sebou
    APORT – na povel pes vyběhne, sebere, přinese a předsedne
PUSŤ – pustí aport a stále sedí před psovodem
K NOZE – z předsednutí udělá obrat k noze
Každý povel navíc jsou body dolů, též překusování činky!
Buďte trpěliví a pečliví!
 
    Skok vysoký
  Překážka vysoká 1 m se skáče tam a zpět. Skok je potřeba trénovat od nízkého věku štěněte, začíná se na přiměřeně nižších překážkách. Opět můžete použít oblíbenou hračku, piškot, apod., kterou házejte přes překážku. Je třeba dát též pozor, aby pes neměl nadváhu, protože by to příliš zatěžovalo rostoucí klouby štěněte!
Platí zde tři pravidla – váha, dobrá strava a zdravý pohyb.
 
    Povely následující za sebou:
 
    VPŘED (HOP) – od nohy vyskočí přes překážku - tam
ZPĚT (HOP) – přeskočí překážku zpět a předsedne
K NOZE – z předsednutí udělá obrat k noze
 
    Skok šplhem
 
 
 

V tomto cviku se vysoká šikmá překážka skáče jedním směrem. Jde o techniku vybíhání překážky. Tento cvik trénujte až od vyššího věku, s malým psem můžete nacvičovat na malé napodobenině.

Povely následující za sebou:

VPŘED (HOP) – na povel pes skáče a psovod ho doprovází podél pravé strany překážky
K NOZE – po doskoku na povel zastaví

 
 
Kladina

Tento cvik nacvičujte od malička na zmenšenině, pes se naučí dobře držet rovnováhu a nebude se bát úzkého prkna před sebou. Postupně přejděte na velkou kladinu, zpočátku můžete psa přidržovat pod hrudníkem, aby nespadl a nenaučil se skákat dolů.

Povely následující za sebou:

VPŘED – pes vyrazí na kladinu, přejde
K NOZE – na povel zastaví

 
    Stálé odložení
   


Pes musí vydržet v leže na jednom místě, psovod je od něj vzdálen asi 25 kroků. Pes by měl vydržet celou dobu cvičení druhého psa.

Základem je odložení za pochodu a pak už se jen nacvičuje prodlužování času.

Střelba se zkouší u chůze na vodítku a tím pádem podruhé u odložení – i bodové hodnocení se přiřazuje k těmto cvikům.

Povely následující za sebou:

LEHNI – za pochodu pes na povel lehne
ZŮSTAŇ – psovod odchází a pes zůstává ležet na místě
K NOZE – pes přiběhne a zasedne k noze

 
vyštěkání
 
 

Stáří psa min. 14 měsíců, může skládat i pes bez PP.

Stopa:

Popis nácviku stopy je krátký, ovšem jedná se o dlouhodobou záležitost. Některý pes je od začátku přesný a jiný potřebuje přesnost naopak stále docvičovat – ten na lomech, jiný na rovných úsecích.

Stopuje se stopa, která je dvakrát lomená v pravém úhlu, se dvěma předměty, vlastní, 350-400 kroků dlouhá, 30min. stará, 2x lomená v pravém úhlu, dva předměty.

 

Začněte stopovat už od malička, pro štěně je přirozené používat nos. Zezačátku zvolte lehký terén (louka, zelené pole s nepříliš vysokým porostem) a dělejte rovné stopy, dobré je též dělat vlečku (do síťky od mýdla dejte např. nakrájený sýr, salám, apod.).

Stopa začíná nášlapem (prachový koláč), označuje se cedulkou (jako dobře viditelný orientační bod). Trošku ušlapte místo, hodně se oprašte a vedle sebe položte na provázku uvázanou síťku s pamlsky. Potom vyjděte rovně k nějakému orientačnímu bodu (komín, keř, apod.), síťku táhněte za sebou, ujděte alespoň 50 kroků. Na konci pamlsky ze síťky vysypte a zakryjte předmětem (koberec v přírodní barvě 10 x 5 x 1 cm, používejte stále stejný silně naprachovaný, připravte si jich více).

Na stopu vyražte hned, psa veďte na levé straně a pravou ukazujte k zemi a stále opakujte povel “STOPA – HLEDEJ”. U předmětu psa hodně chvalte a položte ho (předmět označuje pes různě – ve stoje, v sedě, v leže, aportuje, lehání je nejjistější).

První stopy psa voďte a jakmile cvik pochopí, pochvalte ho a nechte ho pokračovat samostatně. Stopu postupně prodlužujte a zvyšujte časovou prodlevu mezi našlapáním a zvedáním.

a) přivolání za pochodu k noze
b) ovladatelnost psa na vodítku
c) sedni- lehni- vstaň (na vodítku u nohy)
d) za pochodu odložení v leže
e) štěkání psa v sedě u nohy na vodítku
f) aport volný (činka psovoda)
g) skok vysoký 100 cm
h) skok šplhem 180 cm jedním směrem
i) kladina nízká jedním směrem
j) odložení psa 25 kroků  (při odložení a chůzi střelba)

POSLUŠNOST:
Obrana: 
a) odhalení pomocníka:
- průzkum terénu (4 makety nebo přírodní terén)
 
Úvodem několik všeobecných pokynů:

- psovi musí být alespoň 14 měsíců, kontroluje se tetovací číslo
- pes při hlášení nemá napadat (někteří psy nesnáší kontakt s cizí osobou a proto je třeba tuto slabost potlačovat průběžným cvičením, bude se vám to hodit i na výstavách)
- buďte trošku psychologem – snažte se z výcviku udělat zábavu, nikoliv peklo
- každé cvičiště je osobité tím, kdo a jakou školu tam zavedl; škola, pod kterou začnete, vás bude ovlivňovat po celou dobu, proto hned na začátku zvažte, jaké povahy je váš pes
- pamatujte: VÝCVIK HROU je časově náročný, TVRDÁ DREZURA je časově kratší, ale nesnese ji každý (pozn.: kazeta Výcvik hrou – R. Hofmanová, Praha)
- pokud váš pes je vaším přítelem a nehodláte jej prodat, cvičte v klidu a pohodě, přemýšlejte o taktice, jak na něj, nespěchejte, vyvarujte se však nácvikových chyb
- česká zkouška je rozdílná od IPO a SchH, vyžaduje obecně více samostatnějšího uvažovánÍ

   
Přivolání za pochodu k noze

Jakmile pes začal alespoň trochu lépe chápat chůzi u levé nohy, dá se lépe k noze přivolávat. Tento cvik cvičte v ohrazeném prostoru a teprve po jeho zvládnutí ho můžete zkoušet i venku. Psa přivolávejte na jakýkoliv podnět, který má rád – kuličku, malý pešek, piškot,…

1. psa vám podrží kolega, vy se vzdalujte a přitom upozorňujte psa pohybem na předmět v levé ruce
2. jakmile ho dobře vnímá, dejte povel „K NOZE“ a kolega psa vypouští
3. když pes přiběhne, předmět mu za odměnu nechte
4. nakonec docvičujte přivolání se sednutím

Pokud vám pes rád utíká, použijte tenčí stopovací šňůru – s povelem cukněte za šňůru a co nejrychleji ručkujte psa k noze. Nepřivolávejte psa opakovanými povely, zvykne si, že nemusí na Vaše příkazy reagovat a nic se nestane.

     

Povely následující za sebou

K NOZE – chůze se psem u nohy
VOLNO – pes odbíhá libovolným směrem
K NOZE – pes přibíhá
K NOZE - zastavíte

 
   

Ovladatelnost na vodítku

  Tento cvik je nejlepší cvičit průběžně a krátce. Pokud budete psa vodit po place příliš dlouho, uděláte mu ze cvičení utrpení. Nezapomeňte, že u chůze se hodnotí radost a projev při pohybu, a proto psovi tento základní cvik nezprotivte hned na začátku!
Psa veďte nakrátko (na takzvané slzičce) u levé nohy, v pravé ruce držte oblíbenou hračku či pamlsek. Psa se stále snažte držet v pozornosti pravou rukou, která se pohybuje v rytmu pochodu, aby se pes naučil sledovat změny pohybu pravé ruky.
Jděte se psem u nohy a na konci z pravé ruky vyhoďte piškot či jeho oblíbenou hračku, pes musí chodit u nohy rád, protože ho někde na cestě čeká pochvala – míček, piškot, pešek…. Neuchylujte se hned k vodění psa na ostnatém obojku – cvičíte pro radost svou i psa, jen hrou docílíte radostného následování.
Nejdříve choďte krátké rovné úseky, teprve poté přidávejte obraty. Při každé změně pohybu a nebo obratu dejte povel „K NOZE“. Obraty nacvičujte obcházením nebo přisedáním – obojí je přípustné.
Na zkoušce noste vodítko v pravé ruce ve výši prsou, ale nácvikové vodění v levé není na závadu.
 
    Povely SEDNI, LEHNI, VSTAŇ
    Všechny tři povely vykonává pes na vodítku, začátek výcviku je vidět na obrázku. Pro rychlejší zvládnutí cviku je dobré mít opět v pravé ruce oblíbenou hračku nebo pamlsek. Cviky cvičte na místě, bez popocházení. Dbejte na přesné, rovné lehání, nenechte psa cvičit polohy ledabyle. Přesnost provedení se projeví na jeho bodovém ohodnocení.
Povely při soutěži velí rozhodčí a mohou jít v libovolném pořadí.
Psa vždy pochvalte až po ukončení cviků
 
    Odložení v leže za pochodu
  Pochodujete a na povel “LEHNI” pes zůstává ležet. Zpočátku psa položte, obcházejte okolo něj a neustále zdůrazňujte “LEHNI”. Postupňe vzdálenost od psa prodlužujte. Ke psovi se vracejte odzadu (obr.), po návratu ho hodně pochvalte. Nakonec zadejte povel “K NOZE” a cvik je ukončen.
 
    Povel ŠTĚKEJ
  Pes sedí u levé nohy, obojek i vodítko držte v levé ruce a pravou ukazujete ukazováčkem a zavoláte povel “ŠTĚKEJ”. Naučit psa štěkat na povel můžete různými způsoby, najděte ten pravý pro vašeho psa.
Někteří psi se rozštěkají za pamlsek, naučte ho štěkat např. za misku se žrádlem. Jiného naučíte štěkat tak, že ho přivážete ke kolíku a naznačujete odchod, přitom zvednete ukazováček a dáváte povel “ŠTĚKEJ”. Jakmile zaštěká, vrátíte se - a hodně ho pochvalte. Můžete také psa učit stěkat na jinou osobu – postavte proti sobě cizího člověka, dejte povel a jakmile pes zaštěká, opět hodně chvalte. Pes se také může rozštěkat na mechanickou hračku (např. pejsek na baterky), je z ní vyplašený.
Najděte tu správnou fintu právě na vašeho pejska. Jde o to, vystihnout moment, kdy pes zaštěká a pak už stačí jen nacvičit povel a pochvalu.
 
    Povel APORT
  Tento cvik je jedním z nejdůležitějších, díky kterému můžete pak naučit psa formou hry spoustu dalších. Myslete na to, že vlastně každé štěně aportuje a je jen důležité tento cvik neopomíjet a neustále ho nacvičovat – udělejte z tohoto cviku zábavu na celý život!
Každé štěně má oblíbený předmět, který nejraději aportuje (míček, vycpanou ponožku, klacík,…), ale nezaměřujte se jen na jedinou hračku. Aportujte vše, střídejte předměty i materiály! Na zkoušce ZVV1 se aportuje vlastní činka psovoda!
Nikdy psa netrestejte aportovaným předmětem!
Tzv. NUCENÝ APORT je krajní fáze, kterou neumí nacvičovat každý a proto ji nelze doporučit. Návazně na tuto metodu už nikdy nebudete moci cvičit další cviky na hračku.
 
    Povely následující za sebou
    APORT – na povel pes vyběhne, sebere, přinese a předsedne
PUSŤ – pustí aport a stále sedí před psovodem
K NOZE – z předsednutí udělá obrat k noze
Každý povel navíc jsou body dolů, též překusování činky!
Buďte trpěliví a pečliví!
 
    Skok vysoký
  Překážka vysoká 1 m se skáče tam a zpět. Skok je potřeba trénovat od nízkého věku štěněte, začíná se na přiměřeně nižších překážkách. Opět můžete použít oblíbenou hračku, piškot, apod., kterou házejte přes překážku. Je třeba dát též pozor, aby pes neměl nadváhu, protože by to příliš zatěžovalo rostoucí klouby štěněte!
Platí zde tři pravidla – váha, dobrá strava a zdravý pohyb.
 
    Povely následující za sebou:
 
    VPŘED (HOP) – od nohy vyskočí přes překážku - tam
ZPĚT (HOP) – přeskočí překážku zpět a předsedne
K NOZE – z předsednutí udělá obrat k noze
 
    Skok šplhem
 
 
 

V tomto cviku se vysoká šikmá překážka skáče jedním směrem. Jde o techniku vybíhání překážky. Tento cvik trénujte až od vyššího věku, s malým psem můžete nacvičovat na malé napodobenině.

Povely následující za sebou:

VPŘED (HOP) – na povel pes skáče a psovod ho doprovází podél pravé strany překážky
K NOZE – po doskoku na povel zastaví

 
 
Kladina

Tento cvik nacvičujte od malička na zmenšenině, pes se naučí dobře držet rovnováhu a nebude se bát úzkého prkna před sebou. Postupně přejděte na velkou kladinu, zpočátku můžete psa přidržovat pod hrudníkem, aby nespadl a nenaučil se skákat dolů.

Povely následující za sebou:

VPŘED – pes vyrazí na kladinu, přejde
K NOZE – na povel zastaví

 
    Stálé odložení
   


Pes musí vydržet v leže na jednom místě, psovod je od něj vzdálen asi 25 kroků. Pes by měl vydržet celou dobu cvičení druhého psa.

Základem je odložení za pochodu a pak už se jen nacvičuje prodlužování času.

Střelba se zkouší u chůze na vodítku a tím pádem podruhé u odložení – i bodové hodnocení se přiřazuje k těmto cvikům.

Povely následující za sebou:

LEHNI – za pochodu pes na povel lehne
ZŮSTAŇ – psovod odchází a pes zůstává ležet na místě
K NOZE – pes přiběhne a zasedne k noze

 
vyštěkání
 
 

Stáří psa min. 14 měsíců, může skládat i pes bez PP.

Stopa:

Popis nácviku stopy je krátký, ovšem jedná se o dlouhodobou záležitost. Některý pes je od začátku přesný a jiný potřebuje přesnost naopak stále docvičovat – ten na lomech, jiný na rovných úsecích.

Stopuje se stopa, která je dvakrát lomená v pravém úhlu, se dvěma předměty, vlastní, 350-400 kroků dlouhá, 30min. stará, 2x lomená v pravém úhlu, dva předměty.

 

Začněte stopovat už od malička, pro štěně je přirozené používat nos. Zezačátku zvolte lehký terén (louka, zelené pole s nepříliš vysokým porostem) a dělejte rovné stopy, dobré je též dělat vlečku (do síťky od mýdla dejte např. nakrájený sýr, salám, apod.).

Stopa začíná nášlapem (prachový koláč), označuje se cedulkou (jako dobře viditelný orientační bod). Trošku ušlapte místo, hodně se oprašte a vedle sebe položte na provázku uvázanou síťku s pamlsky. Potom vyjděte rovně k nějakému orientačnímu bodu (komín, keř, apod.), síťku táhněte za sebou, ujděte alespoň 50 kroků. Na konci pamlsky ze síťky vysypte a zakryjte předmětem (koberec v přírodní barvě 10 x 5 x 1 cm, používejte stále stejný silně naprachovaný, připravte si jich více).

Na stopu vyražte hned, psa veďte na levé straně a pravou ukazujte k zemi a stále opakujte povel “STOPA – HLEDEJ”. U předmětu psa hodně chvalte a položte ho (předmět označuje pes různě – ve stoje, v sedě, v leže, aportuje, lehání je nejjistější).

První stopy psa voďte a jakmile cvik pochopí, pochvalte ho a nechte ho pokračovat samostatně. Stopu postupně prodlužujte a zvyšujte časovou prodlevu mezi našlapáním a zvedáním.

a) přivolání za pochodu k noze
b) ovladatelnost psa na vodítku
c) sedni- lehni- vstaň (na vodítku u nohy)
d) za pochodu odložení v leže
e) štěkání psa v sedě u nohy na vodítku
f) aport volný (činka psovoda)
g) skok vysoký 100 cm
h) skok šplhem 180 cm jedním směrem
i) kladina nízká jedním směrem
j) odložení psa 25 kroků  (při odložení a chůzi střelba)

POSLUŠNOST:
Obrana: 
a) odhalení pomocníka:
- průzkum terénu (4 makety nebo přírodní terén)
- vyštěkání pomocníka
b) zajištění pomocníka:

- prohlídka pomocníka
- výslech pomocníka

c) ochrana psovoda:

- přepadení psovoda při výslechu
- ovladatelnost psa (pouštění)

d) samostatná činnost psa:

- zadržení pomocníka (hladké 50 kroků)
- ovladatelnost psa (pouštění)

e) odolnost psa:

- útok na psa se 2 údery po zákusu
- ovladatelnost psa (pouštění)

     

Stopu a poslušnost můžete trénovat samostatně, ale na obranu budete potřebovat šikovného figuranta. Ve výcviku obrany je zvlášť důležité rozpoznat povahu vašeho psa a podle toho zvolit taktiku. A právě proto vám zkušený figurant může velice pomoci.

Již od malička podporujte ve štěněti lovecký pud, hrajte si s ním například s vycpanou starou ponožkou, tahejte se sním, naučte ho, že tento kus hadru je na “praní”. Nenechávejte mu jej stále, jen pokud si hrajete – bude ho mít rád jako vzácnost. Pokud se o něj přetahujete, dávejte povel “DRŽ”.

V období přezubování dávejte pozor, kousejte opatrně, aby mu bolest nezošklivila kousání (některým štěňátkům je to jedno a koušou stejně dravě zuby nezuby).

Vezměte pejska s sebou na cvičiště, kde si sním může pohrát zkušený figurant. Jakmile má o peška zájem a bez obav kouše, pokuste se o rozdražďování v maketě, aby štěkal. Důležité je, aby se pes stále snažil figuranta lovit, nemá význam vnucovat mu hadr do tlamy! Figurant může oběhnout maketu a přikrčit se, jakmile štěně štěkne, figurant uteče – a štěně vyhrálo (vyhnalo figuranta).

Pokud už štěně doběhne do makety a štěká, dá mu figurant za odměnu kousnout na hadr (peška) a vy odbíháte i se štěnětem od makety – štěně úplně vítězí (úlovek si odnáší s sebou).

Může se stát, že pejsek je bázlivější a nedůvěřuje cizímu člověku, který si s ním chce hrát. V tom případě začněte nejdříve vyštěkávat a pak teprve kousat. Nespěchejte, každý pes dozrává jinak. I když bázlivější pes kouše dříve, hlídejte, aby s figurantem neprohrál – vždy ho musí vyhnat!

Postupem času vyměňte peška za šidítko, potom rukáv (ani to však není pravidlem, jsou psi, kteří dříve koušou na rukáv než na peška) a prodlužujte vzdálenost zadržení.

Nezapomeňte – do 12ti měsíců hlídejte psa vy, potom bude hlídat on vás. Čím více mu budete dodávat sebevědomí, tím více si jako starší bude věřit!

Při zkoušce ZVV1 obíhá pes postupně 4 makety, za poslední je ukrytý figurant. Psovod musí jít po ose postupu. Jakmile pes štěká na figuranta, můžete na povel rozhodčího jít ke psu. Poté pes dostane povel “K NOZE” a vy vyvedete figuranta povely z makety ven.

 

Prohlídka: - psa položíte, jdete prohlédnout figuranta a odeberete mu zbraň (obušek)

- vrátíte se k psovi a dáte povel “K NOZE” (pes je na volno)

provedete výslech figuranta, ke konci výslechu začne figurant zvyšovat hlas a napadne vás – pes by měl nekompromisně zareagovat a figuranta zadržet

na povel “PUSŤ” pes pustí a sedí u figuranta

 1. Zadržení (hladké): - figurant od vás odbíhá, a když je v dostatečné vzdálenosti, dá rozhodčí povel k zadržení – na povel “ZADRŽ” pes vybíhá

 2. - pes figuranta zadrží, na povel “PUSŤ” ho opět pustí a sedí u něj

 3. Kontrolní (kontrolák – protiútok): - figurant běží proti psovodovi a psu a hrozí obuškem, jde v podstatě o zkoušku psychického nátlaku (je důležité, aby se pes nebál obušku ani pohybu proti)

 

Právě v obraně se projeví, jak psa vychováváte či trestáte. Psa trestejte zásadně rukou či proutkem! Pokud ho za trest zaženete někam do kouta, mohlo by se vám to vrátit jako bumerang.

S trpělivostí a správnou fintou naučíte kousat každého psa. Pokud si s tím svým nevíte rady, poraďte se s více psovody. Můžete zkusit přivázat psa na kraji lesa a nechat okolo (asi 50 m) chodit zamaskovaného figuranta. zpočátku stačí, aby pes zaštěkal – figurant uteče a vy jděte hodně a hodně psa pochválit. stále myslete na to, že pes musí VYHRÁT!

 

Důležité zásady závěrem

 • Představte si, že vaše štěňátko je kus modelíny – jen na vás záleží, jaké dílo z něj vymodelujete!

 • Váš pes bude vaším přítelem na 10 i více let – všechnu lásku, kterou mu dáte, vám stokrát vrátí!

 • Zkuste se vžít do pocitů vašeho psa – bavilo by vás to vaše učení?

 • Chtějte být tím nejlepším učitelem – a váš pes bude tím nejlepším žákem.

 • Zničit či zkazit se dá každý pes.

 

Pokud máte problém, na který jste nenašli v našem seriálu odpověď, rádi vám poradíme – napište nám! Můžete též využít našeho diskuzního fóra – právě to je určeno pro vaše otázky a problémy a na druhé straně pro vaše rady. Nabídněte své výcvikové zkušenosti a triky ostatním, možná právě vaše finta pomůže vyřešit problém budoucího šampióna!

 
  Stopa:
Vlastní, 350 - 400 kroků, 20min stará, 2 předměty, 2x lomená
 
Poslušnost:
a) ovladatelnost psa na vodítku a přirozenost
b) ovladatelnost psa bez vodítka
c) odložení v sedě
d) odložení v leže s přivoláním
e) aport volný (předmět psovoda)
f) aport skokem (1m, proutěná, předmět psovoda)
g) vysílání vpřed s odložením
h) odložení psa (psovod stojí zády ke psu)
Obrana:
a) vyhledání figuranta (2 makety)
b) vystavení a vyštěkání
c) pokus o útěk figuranta
d) obarana psa při hlídání
e) útok na psa z pohybu
 
větší?
 

Stopa a poslušnost stejná jsko IPO !

obrana:  
 1. Vyhledání pomocníka (2 makety)  -  5 bodů
 2. Vystavení vyštěkání  -  10 bodů
 3. Volné sledování k přepadu  -  5 bodů
 4. Obrana psovoda při přepadu  -  40 bodů
 5. Obrana při útoku s vyčkáním a závěrečným střežením - 40b.
celkem 100 bodů

K chovu štěňat NO s rodokmenem potřebujete splnit tyto podmínky:

   
 1. svod mladých (od 9-ti měsíců - hodnotí se celkový vzhled psa a zapisují se klady a vady)
 2. RTG kyčelních kloubů (od 12-ti měsíců u veterinárního lékaře   - hodnocení do chovu musí být 0/0 až 2/2)
 3. výstava ve třídě dospívajících nebo dospělých (zkouška střelby), neplatí známka z Mezinárodní výstavy
 4. zkouška z výkonu (ZVV1 nebo SchH1 nebo IPO1 vyšší stupně možno)
 5. bonitace není nutná, pokud chováte pouze kontrolovaný druh chovu

vlastníte-li chovného jedince, měl by tyto podmínky splňovat

1. svod:


kontrola skusu psa

  Pořádá kynologická organizace z pověření pobočky bývá jarní a podzimní. Absolvuje se od stáří 9-ti měsíců (aby byl pes přezubený). Posuzuje poradce chovu nebo rozhodčí exteriéru. Kontrolují se zuby, varlata a celkový vzhled psa. Podle sestavené tabulky obrdrží pes kód (např. "5JX+"). Pes se předvádí v klusu v kruhu a ve výstavním postoji.Svod se potvrzuje ve výkonnostní knížce - "SPLNIL"

 
Karta svodu dorostu NO
 
2. RTG:
Displas2.jpg (3829 bytes)   RTG snímky se hodnotí od 12-ti měsíců. Psa rentgenujte pouze u veterináře specializovaného v tomto oboru. Snímek se zasílá na vyhodnocení jmenovanému posuzovateli pro ČR. Po obdržení výsledku je třeba jej nechat zapsat do rodokmenu. Zápis provádí Plemenná kniha v Praze (U pergamenky 3, Praha 7). Důležité je, jaký výsledek jste obdrželi, neboť od hodnocení 3/3 je pes z chovu vyřazen. Podrobnější informace o dysplazii kyčelního kloubu a kontakt na posuzovatele, najdete zde.
 
3. výstavy:
    Možnost předvádět psa na výstavách máte již od 6-ti měsíců ve třídě DOROSTU (musí mít vyměněné zuby).Tato kategorie je do 12-ti měsíců, zde se zadává známka velmi nadějný, nebo nadějný (nezadává se vítěz třídy). Od 12-ti do 18-ti měsíců je třída MLADÝCH, zde se zadává známka velmi dobrý, dobrý (VD1-VT= vítěz třídy). Další třída je od 18-ti do 24 měsíců - třída DOSPÍVAJÍCÍ, kde se již přezkušuje reakce na střelbu. Proto je možná i tato známka do chovu. I zde se zadává známka velmi dobrý a dobrý ( VD-VT= vítěz třídy). Třída DOSPĚLÝCH je od 24 měsíců výše. Zde se zadává již známka výborný, další známky jsou velmi dobrý a dobrý. Toto hodnocení a rozdělení tříd platí pro výstavy KV- krajská, OV- oblastní výstava, SV- speciální výstava. Na výstavách mezinárodních je rozdělení toto: DOROST, MLADÝ, OTEVŘENÁ, MEZITŘÍDA, PRACOVNÍ A ŠAMPIÓNŮ. Na každé přihlášce na výstavu zatrháváte určitou třídu do které Váš pes patří.

Na výstavě se předvádí pes v klusu, v kroku a ve výstavním postoji a kontrolují se zuby a varlata. Ztráta jakéhokoli zubu se odrazí na hodnocení. U ovčáků v ČR není povolena ztráta jakéhokoli zubu. Ve třídě dospělých se kontroluje ještě RTG a složená zkouška. Předvádění je nutné psa naučit, nestačí jen jeho vrozená krása. Je dobré to trénovat stejně, jako trénujete na zkoušku. Pes v kruhu nesmí napadat a nesmí být bázlivý.

 
4. zkoušky:

V ČR musí mít pes NO do chovu jednu z těchto zkoušek: (čím více, tím lépe)

 
Bonitace NO v ČR
Bonitace je zařazení německého ovčáka do chovu.

Pokud pes či fena neabsolvují bonitaci a mají splněné podmínky (svod, zkoušky – ZVV1, IPO1 a SchH1, rentgeny, výstava ve třídě dospívajících či dospělých - kde se střílí, čili ne MNV, NV), můžou se chovat pouze na kontrolovaný chov (hnědé papíry).

Bonitační třídy jsou 3 – 1. třída, 2. třída a 3. třída – podle kvality psa.

Postup na bonitaci:
 1. Kontrola tetovacího čísla, předložených dokumentů, průkazky klubu NO.
 2. Nejdříve nastupují psi, potom zvlášť feny.
 3. Ve vyznačeném kruhu je deska, na které se pes změří, mimo kruh váha, na které se zváží.
 4. Psa rozpohybujeme v kruhu, posléze zastavíme a na volném, prověšeném vodítku držíme psa ve stoji! Takto se zkouší reakce na střelbu. Rozhodčí vystřelí a pozoruje reakci psa (pes reagující bázlivě je vyřazen z dalšího pokračování).
 5. Potom postupně prochází psovodi se psi jeden po druhém skupinkou lidí. Někdo ze skupinky psa pohladí – zkouší se bázlivost nebo naopak agresivita psa vůči cizím lidem.
 6. Další zkouškou je obrana, kterou tvoří:
  a) přepad z úkrytu
 7. b) kontrolní zadržení

  ad a) Z vyznačeného místa vede psovod psa u nohy (může držet obojek) směrem k maketě. Z makety na povel rozhodčího vyběhne figurant a provede útok do psa – psovod musí stát na místě, ale může psa slovně chválit. Jakmile přejde figurant do klidu, dá psovod povel “PUSŤ” a teprve na povolení rozhodčího může jít ke psu!!! Pes by neměl odejít od figuranta!

  ad b) Z vyznačeného místa vypouští psovod psa ke kontrolnímu výkonu. Figurant odbíhá a po obratu provede útok přímo do psa s nápřahy obuškem, po nákusu zkouší odolnost vůči úderu (2 rány do necitlivých míst). Jakmile přejde figurant do klidu, dá psovod povel “PUSŤ” a opět až na povel rozhodčího může jít ke psu!!!

 8. Psi nastoupí do kruhu a jeden po druhém nastupují na hodnocení exteriéru:
  1. měření výšky na prkně (kohoutková výška)
  2. měření obvodu a hloubky hrudníku
  3. kontrola zubů a varlat
  4. celkový popis psa v postoji a pohybu

Na závěr bonitace obdržíte hodnocení – prozatímní kartičku. Zápis bonitace v rodokmenu vám potom přijde z Prahy.

Strukturu kódu si popíšeme na ideálním případě:
          5JX1/P nebo 5JV1/P

          5 - požadovaná výška

  J - typický, ušlechtilý představitel plemene
  K - dlouhá stavba těla
  L – až příliš dlouhá stavba těla
  C, D – krátká, sražená záď

  X - černý tmavé znaky
  V - vlkošedý tmavé znaky

          1 - vyrovnaná povaha

P -  pouští
N – nepouští

Vysvětlení kódu najdete na svodové kartě. Pro některé typy vad neexistuje kód, proto je dobré seznámit se s rodiči vašeho psa, abyste věděli, co můžete očekávat.

Na bonitaci se hodně projeví vztah psa k cizím lidem, proto je důležité udržovat psa v kontaktu s jinými osobami. Pes, který je bázlivý, nevypadá dobře, i když dobře kouše (naučíte ho kousat, procházet mezi lidmi, ale sociální chování narychlo nedohoníte).

Po 2 letech musí pes absolvovat druhou bonitaci, která mu pak platí doživotně. Může si vylepšit známku z povahy (exteriérová známka se nemění).

 
POZOR ! Změna podmínek chovnosti
Rada Českého klubu německých ovčáků (KNO) projednala dne 27.1. 2001 otázky spojené s vývojem dysplazie kyčelních kloubů německých ovčáků od roku 1998.
Na základě zjištěných statistických údajů upravila stávající kritéria pro zařazování jedinců do chovu:
- s okamžitou platností zařazovat do chovu kontrolovaného jedince s postihem III. stupně včetně.
Současně byla schválena změna výstavního řádu- jedinec s III. stupněm DKK může být ohodnocen na výstavě známkou výborný , s výjimkou klubové výstavy jedniců.
Nadále se uznávají výsledky RTG DKK z Německa a Slovenska. V případě, že byl jedinec rentgenován v České republice, Německu, případně na Slovensku, uznává se mu nejlepší výsledek za podmínky, že v žádné zmíněné zemi nebyl výsledek z chovu vyřazující.

- vyštěkání pomocníka
b) zajištění pomocníka:

- prohlídka pomocníka
- výslech pomocníka

c) ochrana psovoda:

- přepadení psovoda při výslechu
- ovladatelnost psa (pouštění)

d) samostatná činnost psa:

- zadržení pomocníka (hladké 50 kroků)
- ovladatelnost psa (pouštění)

e) odolnost psa:

- útok na psa se 2 údery po zákusu
- ovladatelnost psa (pouštění)

     

Stopu a poslušnost můžete trénovat samostatně, ale na obranu budete potřebovat šikovného figuranta. Ve výcviku obrany je zvlášť důležité rozpoznat povahu vašeho psa a podle toho zvolit taktiku. A právě proto vám zkušený figurant může velice pomoci.

Již od malička podporujte ve štěněti lovecký pud, hrajte si s ním například s vycpanou starou ponožkou, tahejte se sním, naučte ho, že tento kus hadru je na “praní”. Nenechávejte mu jej stále, jen pokud si hrajete – bude ho mít rád jako vzácnost. Pokud se o něj přetahujete, dávejte povel “DRŽ”.

V období přezubování dávejte pozor, kousejte opatrně, aby mu bolest nezošklivila kousání (některým štěňátkům je to jedno a koušou stejně dravě zuby nezuby).

Vezměte pejska s sebou na cvičiště, kde si sním může pohrát zkušený figurant. Jakmile má o peška zájem a bez obav kouše, pokuste se o rozdražďování v maketě, aby štěkal. Důležité je, aby se pes stále snažil figuranta lovit, nemá význam vnucovat mu hadr do tlamy! Figurant může oběhnout maketu a přikrčit se, jakmile štěně štěkne, figurant uteče – a štěně vyhrálo (vyhnalo figuranta).

Pokud už štěně doběhne do makety a štěká, dá mu figurant za odměnu kousnout na hadr (peška) a vy odbíháte i se štěnětem od makety – štěně úplně vítězí (úlovek si odnáší s sebou).

Může se stát, že pejsek je bázlivější a nedůvěřuje cizímu člověku, který si s ním chce hrát. V tom případě začněte nejdříve vyštěkávat a pak teprve kousat. Nespěchejte, každý pes dozrává jinak. I když bázlivější pes kouše dříve, hlídejte, aby s figurantem neprohrál – vždy ho musí vyhnat!

Postupem času vyměňte peška za šidítko, potom rukáv (ani to však není pravidlem, jsou psi, kteří dříve koušou na rukáv než na peška) a prodlužujte vzdálenost zadržení.

Nezapomeňte – do 12ti měsíců hlídejte psa vy, potom bude hlídat on vás. Čím více mu budete dodávat sebevědomí, tím více si jako starší bude věřit!

Při zkoušce ZVV1 obíhá pes postupně 4 makety, za poslední je ukrytý figurant. Psovod musí jít po ose postupu. Jakmile pes štěká na figuranta, můžete na povel rozhodčího jít ke psu. Poté pes dostane povel “K NOZE” a vy vyvedete figuranta povely z makety ven.

 

Prohlídka: - psa položíte, jdete prohlédnout figuranta a odeberete mu zbraň (obušek)

- vrátíte se k psovi a dáte povel “K NOZE” (pes je na volno)

provedete výslech figuranta, ke konci výslechu začne figurant zvyšovat hlas a napadne vás – pes by měl nekompromisně zareagovat a figuranta zadržet

na povel “PUSŤ” pes pustí a sedí u figuranta

 1. Zadržení (hladké): - figurant od vás odbíhá, a když je v dostatečné vzdálenosti, dá rozhodčí povel k zadržení – na povel “ZADRŽ” pes vybíhá

 2. - pes figuranta zadrží, na povel “PUSŤ” ho opět pustí a sedí u něj

 3. Kontrolní (kontrolák – protiútok): - figurant běží proti psovodovi a psu a hrozí obuškem, jde v podstatě o zkoušku psychického nátlaku (je důležité, aby se pes nebál obušku ani pohybu proti)

 

Právě v obraně se projeví, jak psa vychováváte či trestáte. Psa trestejte zásadně rukou či proutkem! Pokud ho za trest zaženete někam do kouta, mohlo by se vám to vrátit jako bumerang.

S trpělivostí a správnou fintou naučíte kousat každého psa. Pokud si s tím svým nevíte rady, poraďte se s více psovody. Můžete zkusit přivázat psa na kraji lesa a nechat okolo (asi 50 m) chodit zamaskovaného figuranta. zpočátku stačí, aby pes zaštěkal – figurant uteče a vy jděte hodně a hodně psa pochválit. stále myslete na to, že pes musí VYHRÁT!

 

Důležité zásady závěrem

 • Představte si, že vaše štěňátko je kus modelíny – jen na vás záleží, jaké dílo z něj vymodelujete!

 • Váš pes bude vaším přítelem na 10 i více let – všechnu lásku, kterou mu dáte, vám stokrát vrátí!

 • Zkuste se vžít do pocitů vašeho psa – bavilo by vás to vaše učení?

 • Chtějte být tím nejlepším učitelem – a váš pes bude tím nejlepším žákem.

 • Zničit či zkazit se dá každý pes.

 

Pokud máte problém, na který jste nenašli v našem seriálu odpověď, rádi vám poradíme – napište nám! Můžete též využít našeho diskuzního fóra – právě to je určeno pro vaše otázky a problémy a na druhé straně pro vaše rady. Nabídněte své výcvikové zkušenosti a triky ostatním, možná právě vaše finta pomůže vyřešit problém budoucího šampióna!

 
  Stopa:
Vlastní, 350 - 400 kroků, 20min stará, 2 předměty, 2x lomená
 
Poslušnost:
a) ovladatelnost psa na vodítku a přirozenost
b) ovladatelnost psa bez vodítka
c) odložení v sedě
d) odložení v leže s přivoláním
e) aport volný (předmět psovoda)
f) aport skokem (1m, proutěná, předmět psovoda)
g) vysílání vpřed s odložením
h) odložení psa (psovod stojí zády ke psu)
Obrana:
a) vyhledání figuranta (2 makety)
b) vystavení a vyštěkání
c) pokus o útěk figuranta
d) obarana psa při hlídání
e) útok na psa z pohybu
 
větší?
 

Stopa a poslušnost stejná jsko IPO !

obrana:  
 1. Vyhledání pomocníka (2 makety)  -  5 bodů
 2. Vystavení vyštěkání  -  10 bodů
 3. Volné sledování k přepadu  -  5 bodů
 4. Obrana psovoda při přepadu  -  40 bodů
 5. Obrana při útoku s vyčkáním a závěrečným střežením - 40b.
celkem 100 bodů

K chovu štěňat NO s rodokmenem potřebujete splnit tyto podmínky:

   
 1. svod mladých (od 9-ti měsíců - hodnotí se celkový vzhled psa a zapisují se klady a vady)
 2. RTG kyčelních kloubů (od 12-ti měsíců u veterinárního lékaře   - hodnocení do chovu musí být 0/0 až 2/2)
 3. výstava ve třídě dospívajících nebo dospělých (zkouška střelby), neplatí známka z Mezinárodní výstavy
 4. zkouška z výkonu (ZVV1 nebo SchH1 nebo IPO1 vyšší stupně možno)
 5. bonitace není nutná, pokud chováte pouze kontrolovaný druh chovu

vlastníte-li chovného jedince, měl by tyto podmínky splňovat

1. svod:


kontrola skusu psa

  Pořádá kynologická organizace z pověření pobočky bývá jarní a podzimní. Absolvuje se od stáří 9-ti měsíců (aby byl pes přezubený). Posuzuje poradce chovu nebo rozhodčí exteriéru. Kontrolují se zuby, varlata a celkový vzhled psa. Podle sestavené tabulky obrdrží pes kód (např. "5JX+"). Pes se předvádí v klusu v kruhu a ve výstavním postoji.Svod se potvrzuje ve výkonnostní knížce - "SPLNIL"

 
Karta svodu dorostu NO
 
2. RTG:
Displas2.jpg (3829 bytes)   RTG snímky se hodnotí od 12-ti měsíců. Psa rentgenujte pouze u veterináře specializovaného v tomto oboru. Snímek se zasílá na vyhodnocení jmenovanému posuzovateli pro ČR. Po obdržení výsledku je třeba jej nechat zapsat do rodokmenu. Zápis provádí Plemenná kniha v Praze (U pergamenky 3, Praha 7). Důležité je, jaký výsledek jste obdrželi, neboť od hodnocení 3/3 je pes z chovu vyřazen. Podrobnější informace o dysplazii kyčelního kloubu a kontakt na posuzovatele, najdete zde.
 
3. výstavy:
    Možnost předvádět psa na výstavách máte již od 6-ti měsíců ve třídě DOROSTU (musí mít vyměněné zuby).Tato kategorie je do 12-ti měsíců, zde se zadává známka velmi nadějný, nebo nadějný (nezadává se vítěz třídy). Od 12-ti do 18-ti měsíců je třída MLADÝCH, zde se zadává známka velmi dobrý, dobrý (VD1-VT= vítěz třídy). Další třída je od 18-ti do 24 měsíců - třída DOSPÍVAJÍCÍ, kde se již přezkušuje reakce na střelbu. Proto je možná i tato známka do chovu. I zde se zadává známka velmi dobrý a dobrý ( VD-VT= vítěz třídy). Třída DOSPĚLÝCH je od 24 měsíců výše. Zde se zadává již známka výborný, další známky jsou velmi dobrý a dobrý. Toto hodnocení a rozdělení tříd platí pro výstavy KV- krajská, OV- oblastní výstava, SV- speciální výstava. Na výstavách mezinárodních je rozdělení toto: DOROST, MLADÝ, OTEVŘENÁ, MEZITŘÍDA, PRACOVNÍ A ŠAMPIÓNŮ. Na každé přihlášce na výstavu zatrháváte určitou třídu do které Váš pes patří.

Na výstavě se předvádí pes v klusu, v kroku a ve výstavním postoji a kontrolují se zuby a varlata. Ztráta jakéhokoli zubu se odrazí na hodnocení. U ovčáků v ČR není povolena ztráta jakéhokoli zubu. Ve třídě dospělých se kontroluje ještě RTG a složená zkouška. Předvádění je nutné psa naučit, nestačí jen jeho vrozená krása. Je dobré to trénovat stejně, jako trénujete na zkoušku. Pes v kruhu nesmí napadat a nesmí být bázlivý.

 
4. zkoušky:

V ČR musí mít pes NO do chovu jednu z těchto zkoušek: (čím více, tím lépe)

 
Bonitace NO v ČR
Bonitace je zařazení německého ovčáka do chovu.

Pokud pes či fena neabsolvují bonitaci a mají splněné podmínky (svod, zkoušky – ZVV1, IPO1 a SchH1, rentgeny, výstava ve třídě dospívajících či dospělých - kde se střílí, čili ne MNV, NV), můžou se chovat pouze na kontrolovaný chov (hnědé papíry).

Bonitační třídy jsou 3 – 1. třída, 2. třída a 3. třída – podle kvality psa.

Postup na bonitaci:
 1. Kontrola tetovacího čísla, předložených dokumentů, průkazky klubu NO.
 2. Nejdříve nastupují psi, potom zvlášť feny.
 3. Ve vyznačeném kruhu je deska, na které se pes změří, mimo kruh váha, na které se zváží.
 4. Psa rozpohybujeme v kruhu, posléze zastavíme a na volném, prověšeném vodítku držíme psa ve stoji! Takto se zkouší reakce na střelbu. Rozhodčí vystřelí a pozoruje reakci psa (pes reagující bázlivě je vyřazen z dalšího pokračování).
 5. Potom postupně prochází psovodi se psi jeden po druhém skupinkou lidí. Někdo ze skupinky psa pohladí – zkouší se bázlivost nebo naopak agresivita psa vůči cizím lidem.
 6. Další zkouškou je obrana, kterou tvoří:
  a) přepad z úkrytu
 7. b) kontrolní zadržení

  ad a) Z vyznačeného místa vede psovod psa u nohy (může držet obojek) směrem k maketě. Z makety na povel rozhodčího vyběhne figurant a provede útok do psa – psovod musí stát na místě, ale může psa slovně chválit. Jakmile přejde figurant do klidu, dá psovod povel “PUSŤ” a teprve na povolení rozhodčího může jít ke psu!!! Pes by neměl odejít od figuranta!

  ad b) Z vyznačeného místa vypouští psovod psa ke kontrolnímu výkonu. Figurant odbíhá a po obratu provede útok přímo do psa s nápřahy obuškem, po nákusu zkouší odolnost vůči úderu (2 rány do necitlivých míst). Jakmile přejde figurant do klidu, dá psovod povel “PUSŤ” a opět až na povel rozhodčího může jít ke psu!!!

 8. Psi nastoupí do kruhu a jeden po druhém nastupují na hodnocení exteriéru:
  1. měření výšky na prkně (kohoutková výška)
  2. měření obvodu a hloubky hrudníku
  3. kontrola zubů a varlat
  4. celkový popis psa v postoji a pohybu

Na závěr bonitace obdržíte hodnocení – prozatímní kartičku. Zápis bonitace v rodokmenu vám potom přijde z Prahy.

Strukturu kódu si popíšeme na ideálním případě:
          5JX1/P nebo 5JV1/P

          5 - požadovaná výška

  J - typický, ušlechtilý představitel plemene
  K - dlouhá stavba těla
  L – až příliš dlouhá stavba těla
  C, D – krátká, sražená záď

  X - černý tmavé znaky
  V - vlkošedý tmavé znaky

          1 - vyrovnaná povaha

P -  pouští
N – nepouští

Vysvětlení kódu najdete na svodové kartě. Pro některé typy vad neexistuje kód, proto je dobré seznámit se s rodiči vašeho psa, abyste věděli, co můžete očekávat.

Na bonitaci se hodně projeví vztah psa k cizím lidem, proto je důležité udržovat psa v kontaktu s jinými osobami. Pes, který je bázlivý, nevypadá dobře, i když dobře kouše (naučíte ho kousat, procházet mezi lidmi, ale sociální chování narychlo nedohoníte).

Po 2 letech musí pes absolvovat druhou bonitaci, která mu pak platí doživotně. Může si vylepšit známku z povahy (exteriérová známka se nemění).

 

POZOR ! Změna podmínek chovnosti
Rada Českého klubu německých ovčáků (KNO) projednala dne 27.1. 2001 otázky spojené s vývojem dysplazie kyčelních kloubů německých ovčáků od roku 1998.
Na základě zjištěných statistických údajů upravila stávající kritéria pro zařazování jedinců do chovu:
- s okamžitou platností zařazovat do chovu kontrolovaného jedince s postihem III. stupně včetně.
Současně byla schválena změna výstavního řádu- jedinec s III. stupněm DKK může být ohodnocen na výstavě známkou výborný , s výjimkou klubové výstavy jedniců.
Nadále se uznávají výsledky RTG DKK z Německa a Slovenska. V případě, že byl jedinec rentgenován v České republice, Německu, případně na Slovensku, uznává se mu nejlepší výsledek za podmínky, že v žádné zmíněné zemi nebyl výsledek z chovu vyřazující.